Zestaw nr 2 póltoraki od 1621do 1624 Zygmunt III Waza
real skan zestawu 4małych srebrnych monet Zygmunta III Wazy od 1621 do 1624roku
ogólne wiadomości
AWERS
Tarcza z herbami Polski, Litwy, w środku Snopek Wazów. Nad tarczą z herbami - korona.
W legendzie otokowej : napis rozdzielony na górze koroną, a na dole cyfrą 3 w tarczy: SIGIS 3 D G / REX P M D L
REWERS
Jabłko królewskie z liczbą Z4 na środku, po bokach rok wybicia : 2 / 3 (1623).
W otoku napis : * MONE * NO / REG * POLO *
przedzielony na górze krzyżem, a na dole herbem Sas podskarbiego wielkiego koronnego Mikołaja Daniłłowicza.
Oczywiście były rożne herby na półtorakach jak i rózne odmiany samych półtoraków .Ocenia się ze było ich kilkaset odmian .Podobnie jak boratynek .Nie mniej jest to tania prawie 400 letnia moneta
-
Na monetach są różne herby .samych odmian półtoraków jest kilkaset .nie bawię sie w szczególiki ale zachęcam do zbierania tych monet bo to tanie jak na 400 letnie monety podobnie jak boratynki
Półtoraki były monetami o wartości półtora grosza (1 1/2 grosza - 3 półgrosze), bite w Polsce i na Litwie w XVII-XVIII w., w latach 161 - pokaż numer telefonu - 7.
Pierwsze półtoraki były wybijane już w 1614 roku i miały wypełnić lukę między groszem a trojakiem. Pierwsze monety wychodziły z mennic w Krakowie i Bydgoszczy, a na awersie widniał orzeł polski.
W późniejszym czasie bicie monety ograniczono do mennicy w Bydgoszczy ( 161 - pokaż numer telefonu - 7) oraz mennicy w Wilnie ( 161 - pokaż numer telefonu - 0) i Rydze.
W 1615 roku orła na awersie zastąpiła tarcza herbowa z koroną u góry i pięcioma polami, w których umieszczono podwójnie Orła i Pogoń oraz Snopek Wazów.
Rewers był wzorowany na groszu brandenburskim i przedstawiał jabłko królewskie, które z czasem ulegało pewnym modyfikacjom.
Półtoraki były bite ze słabego srebra (ok. 0.469). W zamierzeniu miały służyć tylko do handlu nadgranicznego, a dzięki słabemu srebru chciano uniknąć wywozu monety poza granice Rzeczypospolitej. Była to moneta o niezbyt wielkiej wartości i często niezbyt starannie wykonana.
Trójka u dołu na awersie oznacza równowartość trzech półgroszy. Cyfra 24, wpisana w jabłko królewskie na rewersie to wskazanie, że 24 półtoraki równały się talarowi.
Tak miało być na początku, ale szybko wartość monety spadała, spowodowana wzrostem cen w tamtych czasach, co z kolei odbiło się na wzroście wartości monet talarowych i dukatowych.
Panowanie Zygmunta III Wazy zapisało się w historii mennictwa polskiego najbogatszą produkcją monet.
Czynnych było 16 mennic, w tym 7 koronnych.
Oprócz mennic koronnych bito monety miejskie w mennicach: poznańskiej, wschowskiej i łobżenickiej, monety litewskie, gdańskie, toruńskie, elbląskie, ryskie oraz monety lenne kurlandzkie.
Monety koronne bito w mennicach: olkuskiej, poznańskiej, wschowskiej, bydgoskiej, malborskiej, lubelskiej i krakowskiej.
Przydatne linki :
http://pl.wikipedia.org/wiki/Jan_Miko%C5%82aj_Dani%C5%82owicz
opis pochodzi ze strony
http://myvimu.com/exhibit/13151117-poltorak-koronny-zygmunt-iii-waza-1623
Link: olx.pl/oferta/CID767-IDck3ww.html